Elections

  • Thursday 16 May 2013
  • NO. 5025
  • VOL. 143

Nominations received6 June

Council

One member of Congregation elected by Congregation from members of the faculties in the Divisions of Mathematical, Physical and Life Sciences and of Medical Sciences

Current/Retiring Member To hold office until
Professor A M Etheridge, Magdalen MT 2017

The following nomination has been received:

Lionel Tarassenko, MA DPhil Oxf, Fellow of St John's, Faculty of Engineering Science

Nominated by:

A M Buchan, Corpus Christi, Faculty of Clinical Medicine

A N Halliday, Wadham, Faculty of Earth Sciences

R E Phillips, Pembroke, Faculty of Clinical Medicine

T P Softley, Merton, Faculty of Chemistry

One member of Congregation elected by Congregation from members of the faculties in the Divisions of Humanities and of Social Sciences

Current/Retiring Member To hold office until
Dr S L Mapstone, St Hilda's MT 2017

The following nominations have been received:

Teresa Morgan, MA PhD Camb, MA Oxf, Fellow of Oriel, Faculty of Classics

Nominated by:

A K Bowman, Principal of Brasenose, Faculty of Classics

J Michie, President of Kellogg, Department for Continuing Education

D J Morris, Provost of Oriel

R M Ballaster, Mansfield, Faculty of English Language and Literature

K J Clarke, St Hilda's, Faculty of Classics

L M McDowell, St John's, Faculty of Anthropology and Geography

L A Roper, Oriel, Faculty of History

L A Whitehead, Nuffield, Faculty of Social Studies

S J Whatmore, BA MPhil PhD Lond, MA Oxf, DSc Brist, Fellow of Keble, Faculty of Anthropology and Geography

Nominated by:

J Phillips, Warden of Keble

R W Ainsworth, Master of St Catherine's, Faculty of Engineering Science

A M S Prochaska, Principal of Somerville, Faculty of History

M J Banks, Wolfson, Faculty of Anthropology and Geography

A L Bogg, Hertford, Faculty of Law

T A O Endicott, Balliol, Faculty of Law

E J Frazer, New College, Faculties of Social Studies and of Philosophy

N Gooptu, St Antony's, Faculties of History, of Oriental Studies and of Social Studies

J D Maltby, Corpus Christi, Faculties of History and of Theology

P Tufano, Balliol, Faculty of Management

Three members of Congregation, not necessarily being members of any division and not in any case being nominated in a divisional capacity, elected by Congregation

Current/Retiring Member To hold office until
Mr G I Henderson, Pembroke  MT 2014 
The Very Revd C A Lewis, Christ Church  MT 2016 
Dr S E Thomas, Balliol  MT 2017 

The following nominations have been received:

Tony Brett, MA Oxf, IT Services

Nominated by:

S J Lawson, IT Services

S J Robeson, IT Services

C M A Thomas, New College

J J Worth, Sub-faculty of Archaeology

J-G Deutsch, MA Hannover, PhD London, Fellow of St Cross, Faculty of History

Nominated by:

M O MacMillan, Warden of St Antony's, Faculties of History and of Social Studies

M E P Jones, Master of St Cross

N C Bamforth, Queen's, Faculty of Law

S C Cooper, St Catherine's, Faculty of Physics

J G Darwin, Nuffield, Faculty of History

A S Goudie, St Cross

B Harriss-White, Wolfson, Faculty of Social Studies

D N J MacCulloch, St Cross, Faculties of History and of Theology

A R Mustapha, St Antony's, Faculty of Social Studies

J C L Tseng, St Edmund Hall, Faculty of Physics

H R Dorkins, BM BCh MA Oxf, MSc Lond, Fellow of St Peter's, Faculty of Physiological Sciences

Nominated by:

R W Ainsworth, Master of St Catherine's, Faculty of Engineering Science

M D Damazer, Master of St Peter's

A M Buchan, Corpus Christi, Faculty of Clinical Medicine

M G Moloney, St Peter's, Faculty of Chemistry

A B Zavatsky, St Edmund Hall, Faculty of Engineering Science

James P Hall, BA Reading, IT Services

Nominated by:

C R Beadle, IT Services

S B Colling, IT Services

L C Covill, IT Services

S M Passmore, IT Services

Ashok I Handa, MB BS Lond, MA status Oxf, Fellow of St Catherine's, Faculty of Clinical Medicine

Nominated by:

R W Ainsworth, Master of St Catherine's, Faculty of Engineering Science

A M Buchan, Corpus Christi, Faculty of Clinical Medicine

S C Cooper, St Catherine's, Faculty of Physics

F C Hamdy, Balliol, Faculty of Clinical Medicine

C P Thompson, St Catherine's, Faculty of Medieval and Modern Languages

Frances Lannon, MA DPhil Oxf, Principal of Lady Margaret Hall, Faculty of History

Nominated by:

P A Madden, Provost of Queen's, University Offices

T D Gardam, Principal of St Anne's, Faculty of English Language and Literature

S M Forbes, Principal of St Hilda's

N C Bamforth, Queen's, Faculty of Law

H Barr, Lady Margaret Hall, Faculty of English Language and Literature

A Braun, Lady Margaret Hall, Faculty of Law

S C Cooper, St Catherine's, Faculty of Physics

E J Smith, Hertford, Faculty of English Language and Literature

R F Sommers, Lady Margaret Hall

M F Spensley, Lady Margaret Hall, Faculty of Psychological Studies

S P Q Rahtz, MA Oxf, MA Lond, IT Services

Nominated by:

D C De Roure, Wolfson, Oxford e-Research Centre

J R W Prag, Merton, Faculty of Classics

R A Taylor, Queen's, Faculty of Physics

A E Trefethen, St Cross, Faculty of Mathematics

Chris Wickham, MA DPhil Oxf, Fellow of All Souls, Faculty of History

Nominated by:

J S Vickers, Warden of All Souls, Faculty of Social Studies

L Ashe, Worcester, Faculty of English Language and Literature

S R I Foot, Christ Church, Faculty of Theology

K J Humphries, All Souls, Faculty of History

R S R Mitter, St Cross, Faculties of History, of Oriental Studies and of Social Studies

S C West, Magdalen, Humanities Division

Note: Full details of Council's remit, composition, functions and powers can be found at: www.admin.ox.ac.uk/statutes/783-121.shtml.

For further information, please contact the Deputy University Secretary (emma.rampton@admin.ox.ac.uk).

Committees reporting to Council

Audit and Scrutiny Committee

One member of Congregation, not necessarily being a member of any division and not in any case being nominated in a divisional capacity, elected by Congregation

Current/Retiring Member To hold office until
Dr J C L Tseng, St Edmund Hall  MT 2017 

The following nomination has been received:

J C L Tseng, BS Caltech, MA PhD Johns Hopkins, MA Oxf, Fellow of St Edmund Hall, Faculty of Physics

Nominated by:

K Gull, Principal of St Edmund Hall, Faculty of Physiological Sciences

S C Cooper, St Catherine's, Faculty of Physics

B Leftow, Oriel, Faculties of Theology and of Philosophy

A B Zavatsky, St Edmund Hall, Faculty of Engineering Science

Note: Further information on the Audit and Scrutiny Committee can be found at: www.admin.ox.ac.uk/statutes/regulations/520-122c.shtml.

For further information, please contact the Secretary (emma.rampton@admin.ox.ac.uk).

Curators of the University Libraries

One member of Congregation elected by Congregation

Current/Retiring Member To hold office until
Professor N E Cronk, St Edmund Hall MT 2017

The following nominations have been received:

David C De Roure, BSC PhD Southampton, Oxford e-Research Centre

Nominated by:

H Lee, President of Wolfson, Faculty of English Language and Literature

J Gibbons, Kellogg, Faculty of Computer Science

S P Q Rahtz, IT Services

R C Schroeder, Keble, Oxford Internet Institute

Simon V Hunt, MA DPhil Oxf, Faculty of Physiological Sciences

Nominated by:

C A R Boyd, Brasenose, Faculty of Physiological Sciences

S M Burge, Green Templeton, Faculty of Clinical Medicine

R D Evans, Keble, Faculties of Physiological Sciences and of Clinical Medicine

N Herring, Keble, Department of Physiology, Anatomy and Genetics

D Jaksch, Keble, Faculty of Physics

P W Jeffreys, Keble, Office of the Director of IT

A Ptak-Danchak, Keble, Radcliffe Science Library

P A Robbins, Queen's, Faculty of Physiological Sciences

A P Rogers, Keble

Lesley Smith, BSc MSc LSE, MA DPhil Oxf, Fellow of Harris Manchester, Faculty of History, Faculty of Social Studies

Nominated by:

R Waller, Principal of Harris Manchester, Faculty of Theology

N D Brown, Principal of Linacre, Faculty of Plant Sciences

H J Swift, St Hilda's, Faculty of Medieval and Modern Languages

B R Ward-Perkins, Trinity, Faculty of History, Sub-faculty of Archaeology

David Zeitlyn, MSc Lond, PhD Camb, MA DPhil Oxf, Faculty of Anthropology and Geography

Nominated by:

H Lee, President of Wolfson, Faculty of English Language and Literature

M J Banks, Wolfson, Faculty of Anthropology and Geography

D N Gellner, All Souls, Faculties of Anthropology and Geography and of Oriental Studies

I G Maclachlan, Merton, Faculty of Medieval and Modern Languages

For further information, please contact the Administrative Secretary (charles.shaw@admin.ox.ac.uk).

Nominations Committee

Two members of Congregation elected by Congregation

Current/Retiring Member To hold office until
Professor J A Freedman, Worcester MT 2016
Vacancy MT 2016 

The following nomination has been received:

Fernanda Pirie, MA DPhil Oxf, MSc UCL, Faculty of Anthropology and Geography, Faculty of Law

Nominated by:

M E P Jones, Master of St Cross

S C Cooper, St Catherine's, Faculty of Physics

J-G Deutsch, St Cross, Faculty of History

D J Galligan, Wolfson, Faculty of Law

Note: Full details of the committee's remit, composition, functions and powers can be found at:  www.admin.ox.ac.uk/statutes/regulations/520-122q.shtml.

For further information, please contact the Secretary (diana.hulin@admin.ox.ac.uk).

Other Committees and University Bodies

Visitatorial Board Panel

Three persons elected by and from Congregation

Current/Retiring Member To hold office until
Dr C A J Ballinger, Exeter MT 2017
Professor A M Cooper-Sarkar, St Hilda's MT 2017
Professor J Pallot, Christ Church MT 2017

The following nominations have been received:

Chris Ballinger, MA MSc DPhil Oxf, Fellow of Exeter

Nominated by:

E C Fisher, Corpus Christi, Faculty of Law

J J W Herring, Exeter, Faculty of Law

G O Hutchinson, Exeter, Faculty of Classics

G L Swafford, St Cross, Research Services

L J Gullifer, BCL MA Oxf, Fellow of Harris Manchester, Faculty of Law

Nominated by:

Council, under Regulation 2 (2)(c) of Council Regulations 36 of 2002

P B Sullivan, BSc MB ChB MD Manc, MA DipLTHE Oxf, Fellow of Magdalen, Faculty of Clinical Medicine

Nominated by:

Council, under Regulation 2 (2)(c) of Council Regulations 36 of 2002

Note: Further information on the board can be found at: www.admin.ox.ac.uk/statutes/353-051a.shtml and www.admin.ox.ac.uk/statutes/regulations/248-062.shtml.

For further information, please contact the Secretary (felicity.burchett@admin.ox.ac.uk).

Divisional Boards

Humanities Board

One person elected by and from among the members of the Faculty of English Language and Literature

Current/Retiring Member To hold office until
Dr S P Perry, Balliol MT 2016

For further information, please contact the Secretary (lynne.hirsch@humanities.ox.ac.uk).

Mathematical, Physical and Life Sciences Board

One person elected by and from among the members of the Faculty of Chemistry

Current/Retiring Member To hold office until
Professor P P Edwards, St Catherine's MT 2017

The following nomination has been received:

Mark Brouard, MA DPhil Oxf, Fellow of Jesus, Faculty of Chemistry

Nominated by:

R M Adlington, Lady Margaret Hall, Faculty of Chemistry

P D Beer, Wadham, Faculty of Chemistry

S R MacKenzie, Magdalen, Faculty of Chemistry

P Mountford, St Edmund Hall, Faculty of Chemistry

One person elected by and from among the members of the Faculty of Physics

Current/Retiring Member To hold office until
Professor J S Wark, Trinity MT 2017

The following nomination has been received:

Lesley J Gray, BSc S'ton, MA Oxf, PhD R'dg, Faculty of Physics

Nominated by:

J J Binney, Merton, Faculty of Physics

S C Cooper, St Catherine's, Faculty of Physics

P F Roche, Hertford, Faculty of Physics

J F Wheater, University College, Faculty of Physics

One person elected by and from among the members of the Faculty of Earth Sciences

Current/Retiring Member To hold office until
Professor D M Pyle, St Anne's MT 2017

The following nomination has been received:

Donald G Fraser, BSc Edin, MA DPhil Oxf, Fellow of Worcester, Faculty of Earth Sciences

Nominated by:

M S Friedman, St Hugh's, Faculty of Earth Sciences

G M Henderson, University College, Faculty of Earth Sciences

H C Jenkyns, St Edmund Hall, Faculty of Earth Sciences

C MacNiocaill, Exeter, Faculty of Earth Sciences

One person elected by and from among the members of the Faculty of Computer Science

Current/Retiring Member To hold office until
Professor T F Melham, Balliol MT 2017

The following nomination has been received:

M J Wooldridge, BSc CNAA, PhD Manc, Fellow of Hertford, Faculty of Computer Science

Nominated by:

G Gottlob, St John's, Faculty of Computer Science

I R Horrocks, Oriel, Faculty of Computer Science

G Lowe, St Catherine's, Faculty of Computer Science

A W Roscoe, University College, Faculty of Computer Science

One person elected by and from among the members of the Faculty of Statistics

Current/Retiring Member To hold office until
Professor G A T McVean, Linacre MT 2017

The following nomination has been received:

G Reinert, MA Oxf, PhD Zurich, Dipl Goettingen, Fellow of Keble, Faculty of Statistics

Nominated by:

J J Hein, University College, Faculty of Statistics

S L Lauritzen, Jesus, Faculty of Statistics

G K Nicholls, St Peter's, Faculty of Statistics

B D Ripley, St Peter's, Faculty of Statistics

For further information, please contact the Secretary (saira.shaikh@mpls.ox.ac.uk).

Faculty Boards

Board of the Faculty of Classics

One person elected by and from among the members of the Sub-faculty of Classical Languages and Literature

Current/Retiring Member To hold office until
Dr A M Bowie, Queen's MT 2015

The following nomination has been received:

A M Bowie, MA PhD Camb, MA DPhil Oxf, Fellow of Queen's

Nominated by:

J DeLaine, Wolfson

I S Lemos, Merton

F Macintosh, St Hilda's

P C N Stewart, Wolfson

For further information, please contact the Secretary (administrator@classics.ox.ac.uk).

Board of the Faculty of English Language and Literature

Four persons elected by and from the members of the Faculty of English Language and Literature

Current/Retiring Member To hold office until
Dr S E Gronlie, St Anne's MT 2015
Professor L C Mugglestone, Pembroke MT 2015
Dr D M Purkiss, Keble MT 2015
Professor D L Wakelin, St Hilda's MT 2015

The following nominations have been received:

E D Boehmer, BA Rhodes, MPhil DPhil Oxf, Fellow of Wolfson

Nominated by:

J D Bradshaw, Worcester

V A Gillespie, Lady Margaret Hall

R Lewis, St Hugh's

L K Marcus, New College

S C P Horobin, BA PhD Sheff, MA Oxf, Fellow of Magdalen

Nominated by:

J D Bradshaw, Worcester

V A Gillespie, Lady Margaret Hall

R Lewis, St Hugh's

L K Marcus, New College

J C G Pitcher, MA DPhil Oxf, Fellow of St John's

Nominated by:

J D Bradshaw, Worcester

V A Gillespie, Lady Margaret Hall

R Lewis, St Hugh's

L K Marcus, New College

D L Wakelin, Fellow of St Hilda's

Nominated by:

J D Bradshaw, Worcester

V A Gillespie, Lady Margaret Hall

R Lewis, St Hugh's

L K Marcus, New College

For further information, please contact the Secretary (lindsay.rudge@ell.ox.ac.uk).

Board of the Faculty of History

Nine persons elected by and from among the members of the Faculty of History holding posts on the establishment or under the aegis of the board

Current/Retiring Member To hold office until
Dr S E Brigden, Lincoln MT 2015
Professor P Corsi, Linacre MT 2015
Dr F F Devji, St Antony's MT 2015
Dr A M Gregory, Pembroke MT 2015
Dr M S Kempshall, Wadham MT 2015
Dr D J Oxley, All Souls MT 2015
Dr D R Priestland, St Edmund Hall MT 2015
Professor E N R Stargardt, Magdalen MT 2015
Dr W H Whyte, St John's MT 2015

The following nominations have been received:

James Belich, BA MA Wellington, MA DPhil Oxf, Fellow of Balliol

Nominated by:

I W Archer, Keble

A C Clunas, Trinity

S J Gunn, Merton

M Whittow, Corpus Christi

S E Brigden, BA Manc, MA Oxf, PhD Camb, Fellow of Lincoln

Nominated by:

I W Archer, Keble

A C Clunas, Trinity

S J Gunn, Merton

M Whittow, Corpus Christi

P Corsi, MA DPhil Oxf, PhD Pisa, Fellow of Linacre

Nominated by:

I W Archer, Keble

G B Davies, St Anne's

H B Hotson, St Anne's

M Whittow, Corpus Christi

Lawrence Goldman, MA DPhil Oxf, Fellow of St Peter's

Nominated by:

A C Clunas, Trinity

S J Gunn, Merton

M S Kempshall, Wadham

M Whittow, Corpus Christi

Adrian Gregory, MA PhD Camb, MA Oxf, Fellow of Pembroke

Nominated by:

I W Archer, Keble

A C Clunas, Trinity

S J Gunn, Merton

M Whittow, Corpus Christi

Ben Jackson, BA Camb, MA Essex, MA DPhil Oxf, Fellow of University College

Nominated by:

I W Archer, Keble

A C Clunas, Trinity

S J Gunn, Merton

M Whittow, Corpus Christi

Matthew Kempshall, MA DPhil Oxf, Fellow of Wadham

Nominated by:

I W Archer, Keble

A C Clunas, Trinity

S J Gunn, Merton

M Whittow, Corpus Christi

Kevin H O'Rourke, BA TCD, MA PhD Harvard, Fellow of All Souls

Nominated by:

I W Archer, Keble

A C Clunas, Trinity

S J Gunn, Merton

M Whittow, Corpus Christi

Nicholas Stargardt, BA PhD Camb, MA DPhil Oxf, Fellow of Magdalen

Nominated by:

A C Clunas, Trinity

S J Gunn, Merton

M S Kempshall, Wadham

M Whittow, Corpus Christi

For further information, please contact the Secretary (administrator@history.ox.ac.uk).

Board of the Faculty of Law

Four official members elected by all members of the faculty and from the persons qualified to be Official Members as per Regulation 19.7

Current/Retiring Member To hold office until
Professor G B Dinwoodie, St Peter's MT 2015
Professor S D Fredman, Pembroke MT 2015
Dr F Pirie, St Cross MT 2015
Professor S Vogenauer, Brasenose MT 2015

The following nominations have been received:

John H Armour, BCL MA Oxf, LLM Yale, Fellow of Oriel

Nominated by:

A F Kavanagh, St Edmund Hall

P N Mirfield, Jesus

E J F Simpson, Christ Church

R J Smith, Magdalen

Judith Freedman, MA Oxf, Fellow of Worcester

Nominated by:

J H Armour, Oriel

T A O Endicott, Balliol

C E Hoyle, Green Templeton

T Khaitan, Wadham

Julian Roberts, MA Oxf, PhD Toronto, Fellow of Worcester

Nominated by:

J H Armour, Oriel

T A O Endicott, Balliol

C E Hoyle, Green Templeton

T Khaitan, Wadham

Ten ordinary members elected by and from among all members of the faculty exclusive of the persons qualified to be Official Members as per Regulation 19.7

Current/Retiring Member To hold office until
Mr N W Barber, Trinity MT 2014
Dr M F Bosworth, St Cross MT 2014
Dr P Eleftheriadis, Mansfield MT 2014
Professor S Douglas-Scott, Lady Margaret Hall MT 2015
Mr A C Johnston, University College MT 2015
Dr A F Kavanagh, St Edmund Hall MT 2015
Mr P N Mirfield, Jesus MT 2015
Mr E J F Simpson, Christ Church MT 2015
Dr S Wallerstein, St Peter's MT 2015
Professor A A Z Zuckerman, University College MT 2015

The following nominations have been received:

Nancy S Eisenhauer, BA JD Chicago, Fellow of Mansfield

Nominated by:

N W Barber, Trinity

A A Higgins

T Khaitan, Wadham

W E Peel, Keble

Elizabeth C Fisher, BA LLB New South Wales, MA DPhil Oxf, Fellow of Corpus Christi

Nominated by:

A D J Awrey, Linacre

A A Higgins

T Khaitan, Wadham

W E Peel, Keble

Sarah Green, MA MSc Oxf, Fellow of St Hilda's

Nominated by:

A D J Awrey, Linacre

N W Barber, Trinity

A A Higgins

W E Peel, Keble

Angus Johnston, BCL MA Oxf, MA Camb, LLM Leiden, Fellow of University College

Nominated by:

A F Kavanagh, St Edmund Hall

P N Mirfield, Jesus

E J F Simpson, Christ Church

R J Smith, Magdalen

Aileen Kavanagh, BCL MA DPhil Oxf, Fellow of St Edmund Hall

Nominated by:

A D J Awrey, Linacre

P N Mirfield, Jesus

E J F Simpson, Christ Church

R J Smith, Magdalen

Grant Lamond, BCL MA DPhil Oxf, BA BLaws Sydney, Fellow of Balliol

Nominated by:

A D J Awrey, Linacre

N W Barber, Trinity

A A Higgins

W E Peel, Keble

Peter Mirfield, BCL MA Oxf, Fellow of Jesus

Nominated by:

A D J Awrey, Linacre

A F Kavanagh, St Edmund Hall

E J F Simpson, Christ Church

R J Smith, Magdalen

Edwin Simpson, BCL MA Oxf, Student of Christ Church

Nominated by:

A D J Awrey, Linacre

A F Kavanagh, St Edmund Hall

P N Mirfield, Jesus

R J Smith, Magdalen

Shlomit Wallerstein, LLB Jerusalem, MA MSt DPhil Oxf, Fellow of St Peter's

Nominated by:

A F Kavanagh, St Edmund Hall

P N Mirfield, Jesus

E J F Simpson, Christ Church

R J Smith, Magdalen

Rebecca Williams, BCL MA Oxf, PhD California, Fellow of Pembroke

Nominated by:

A D J Awrey, Linacre

N W Barber, Trinity

A A Higgins

W E Peel, Keble

For further information, please contact the Secretary (charlotte.vinnicombe@law.ox.ac.uk). 

Board of the Faculty of Linguistics, Philology and Phonetics

Two persons elected by and from among the members of the Faculty of Linguistics, Philology and Phonetics

Current/Retiring Member To hold office until
Professor M D Maiden, Trinity MT 2015
Dr S Paoli, Balliol MT 2015

The following nominations have been received:

Professor M D Maiden, MPhil PhD Camb, MA Oxf, Fellow of Trinity

Nominated by:

M E Dalrymple, Linacre

A Lahiri, Somerville

S R Parkinson, Linacre

P Probert, Wolfson

Sandra Paoli, BA MA York, PhD Manc, Fellow of Balliol

Nominated by:

M E Dalrymple, Linacre

A Lahiri, Somerville

S R Parkinson, Linacre

P Probert, Wolfson

For further information, please contact the Secretary (susanne.hemmerich@ling-phil.ox.ac.uk).

Board of the Faculty of Music

Two persons elected by and from among the members of the Faculty of Music

Current/Retiring Member To hold office until
Dr R W Allen, St Peter's MT 2015
Professor M J Burden, New College MT 2015

The following nominations have been received:

R W Allen, BA BMus Liv, MA DPhil Oxf, Fellow of St Peter's

Nominated by:

J G E Cross, Christ Church

P R Franklin, St Catherine's

D P Hyland, Faculty of Music

S L F Wollenberg, Lady Margaret Hall

M J Burden, BA MA Adelaide, MA Oxf, PhD Edin, Fellow of New College

Nominated by:

J G E Cross, Christ Church

P R Franklin, St Catherine's

D P Hyland, Faculty of Music

S L F Wollenberg, Lady Margaret Hall

For further information, please contact the Secretary (administrator@music.ox.ac.uk).

Board of the Faculty of Oriental Studies

One person elected by the members of the Faculty of Oriental Studies

Current/Retiring Member To hold office until
Dr M Hillenbrand, Wadham MT 2014

The following nomination has been received:

Barend J Ter Haar, PhD Leiden

Nominated by:

R L Chard, St Anne's
P B Ditmanson, Pembroke
L J Newby, St Hilda's
J T Winslett, Pembroke

For further information, please contact the Secretary (oriental@admin.ox.ac.uk).

Board of the Faculty of Theology and Religion

Three official members elected by all members of the faculty and from the persons qualified to be Official Members as per Regulation 19.7

Current/Retiring Member To hold office until
Canon Professor N J Biggar, Christ Church MT 2015
Canon Professor S R I Foot, Christ Church MT 2015
Professor G J Ward, Christ Church MT 2015

The following nominations have been received:

Nigel J Biggar, MA PhD Chicago, MA Oxf, MCS Regent, Canon of Christ Church

Nominated by:

S L T Apetrei, Keble

M D Chapman, Ripon College Cuddesdon

A C Pinsent, Harris Manchester

I A Silva, Faculty of Theology and Religion

Sarah Foot, MA PhD Camb, Canon of Christ Church

Nominated by:

S L T Apetrei, Keble

M D Chapman, Ripon College Cuddesdon

A C Pinsent, Harris Manchester

I A Silva, Faculty of Theology and Religion

Graham Ward, Canon of Christ Church

Nominated by:

S L T Apetrei, Keble

M D Chapman, Ripon College Cuddesdon

A C Pinsent, Harris Manchester

I A Silva, Faculty of Theology and Religion

Five ordinary members elected by and from all members of the faculty exclusive of the persons qualified to be Official Members as per Regulation 19.7

Current/Retiring Member To hold office until
Professor M N A Bockmuehl, Keble MT 2015
Professor J Day, Lady Margaret Hall MT 2015
Dr R A Ellis, Regent's Park MT 2015
Professor G D Flood, Wolfson MT 2015
Dr S L Hausner, St Peter's MT 2015

The following nominations have been received:

Marcus Bockmuehl, MA Oxf, Fellow of Keble

Nominated by:

S G Gaine, Regent of Blackfriars

T Bradshaw, Regent's Park

P A M Kennedy, Mansfield

A J Moore, Regent's Park

Robert Ellis, MA DPhil Oxf, Principal of Regent's Park

Nominated by:

S G Gaine, Regent of Blackfriars

T Bradshaw, Regent's Park

P A M Kennedy, Mansfield

A J Moore, Regent's Park

Gavin Flood, BA MA PhD Lanc, MA Oxf

Nominated by:

T Bradshaw, Regent's Park

M D Chapman, Ripon College Cuddesdon

P A M Kennedy, Mansfield

A C Pinsent, Harris Manchester

Sondra Leslie Hausner, BA Princeton, MA PhD Cornell, Fellow of St Peter's

Nominated by:

S L T Apetrei, Keble

A J Moore, Regent's Park

A C Pinsent, Harris Manchester

I A Silva, Faculty of Theology

David Lincicum, BA Whitworth, MA Wheaton, DPhil Oxf

Nominated by:

S G Gaine, Regent of Blackfriars

T Bradshaw, Regent's Park

P A M Kennedy, Mansfield

A J Moore, Regent's Park

For further information, please contact the Secretary (frances.jenkins@theology.ox.ac.uk).

Notes:

Nominations in writing for the elections on 6 June, by four members of Congregation other than the candidate, were received by the Elections Office, at the University Offices, Wellington Square, up to 4pm on Thursday, 9 May.

Candidates were invited to include, with their nomination forms, a written statement of no more than 250 words setting out his or her reasons for standing and qualifications for the office being sought. In the event of a contested election, these statements will be available online at www.admin.ox.ac.uk/elections and published in the Gazette dated 23 May.

Voters may wish to wait until they have read these statements before returning their ballot papers.

Ballot papers will be sent out to members of Congregation as soon as possible after the closing date for nominations. Completed ballot papers must be received by the Elections Office not later than 4pm on Thursday, 6 June.

For further information, please contact the Elections Officer (shirley.mulvihill@admin.ox.ac.uk).

Elections13 June

Nominations for the election below will close at 4pm on 16 May.

Nominating Committee for the Vice-Chancellorship

Two persons, not also being members of Council, elected by Congregation

Current/Retiring Member To hold office until
Professor G D W Smith, Faculty of Materials MT 2018
Dr A Avramides, St Hilda's MT 2018

Note: Full details of the committee's remit, composition, functions and powers can be found at: www.admin.ox.ac.uk/statutes/regulations/308-072.shtml.

For further information, please contact the Deputy University Secretary (emma.rampton@admin.ox.ac.uk).

Notes:

Nominations in writing for the elections on 13 June, by four members of Congregation other than the candidate, will be received by the Elections Office, at the University Offices, Wellington Square, up to 4pm on Thursday, 16 May.

At least one nomination in respect of each candidate must be made on an official nomination form (available online at www.admin.ox.ac.uk/elections/oxonly/forms/index.shtml) .

Council has decided that nominations should show for each signatory the name and college or department in block capitals. Any names which are not so shown may not be published.

Candidates are invited to include, with their nomination forms, a written statement of no more than 250 words, setting out his or her reasons for standing and qualifications for the office being sought. In the event of a contested election, these statements will be available online at www.admin.ox.ac.uk/elections and published in the Gazette dated 30 May. Voters may wish to wait until they have read these statements before returning their ballot papers.

Ballot papers will be sent out to members of Congregation as soon as possible after the closing date for nominations. Completed ballot papers must be received by the Elections Office not later than 4pm on Thursday, 13 June.

For further information, please contact the Elections Officer (shirley.mulvihill@admin.ox.ac.uk).