University of Oxford


Note:
1. Viva notices are not published in the online Gazette -- please refer to the printed Gazette.
2. An asterisk against an entry in the Contents indicates a previously published notice.


Oxford University Gazette, 2 October 2008: Examinations and Boards

Appointment, Reappointment, Conferment, and Conversions of Title

Social Sciences Division

Appointment

UNIVERSITY LECTURER (CUF)

J. KING, BA Ottawa, BCL LL.B McGill, M.ST D.PHIL Oxf, Fellow of Balliol College. In Law. From 1 September 2008 to 31 August 2012.

Reappointment

UNIVERSITY LECTURER

M. SEELEIB-KAISER, PH.D MD Ludwig Maximilian, Fellow of Green Templeton College. In Social Policy. From 1 September 2008 until the retiring age.

Conferment of title

VISITING LECTURER

D. PHILLIPS, BA Lond, MA British Columbia, PH.D Camb. From 1 October 2008 to 30 September 2013.

Conversion of title

M. PHILP, BA BRAD, M.SC Leeds, MA M.PHIL D.PHIL Oxf, Fellow of Oriel College. Conversion from University Lecturer (CUF) in Politics to University Lecturer in Politics. From 1 October 2008 until the retiring age.

E.C. FISHER, BA New South Wales, MA D.PHIL Oxf, Fellow of Corpus Christi College. Conversion of post from University Lecturer (Titular CUF) in Law to University Lecturer in Law. From 1 October 2008 until the retiring age.

^ Return to Contents of this section


^ Return to Contents of this section