University of Oxford Homepage


Note. An asterisk against an entry in the Contents indicates a previously published notice.
University of Oxford Crest

Oxford University Gazette, 8 February 2007: Examinations and Boards

Appointments and Reappointments

Social Sciences Division

Appointments

UNIVERSITY LECTURER

MS L. FERGUSON, BCL MA Oxf, LL.M Queen's University, Ontario, Fellow of Oriel College. In Family Law. From 1 July 2007 to 30 June 2012.

CAREER DEVELOPMENT FELLOW

I. INDRIDASON, BA Iceland, MA PH.D Rochester, Fellow of Oriel College. Career Development Fellow. From 1 January 2007 to 31 August 2009.


Reappointments

UNIVERSITY LECTURERS

A. GÜMBEL, M.PHIL Oxf, PH.D European University Institute, Dipl Karlsruhe. In Management Studies (Finance). From 1 October 2007 to the retiring age.

J. ZIELONKA, MA Oxf, PH.D Warsaw, Fellow of St Antony's. In European Politics. From 1 October 2007 to the retiring age.

T. SUZUKI, B.SC M.SC Lond, MA D.PHIL Oxf, Fellow of Hertford. In Management Studies (Accounting). Fellow of Hertford. From 1 September 2007 to the retiring age.

UNIVERSITY LECTURER (CUF)

D. KIMEL, BA LL.B Tel Aviv, MA D.PHIL Oxf, Fellow of New College. In Law. Fellow of New College. From 1 October 2006 to the retiring age.


CONVERSIONS

E.J. FRAZER, MA D.PHIL Oxf, Fellow of New College. Conversion from University Lecturer (CUF) in Politics to University Lecturer in Politics. From 1 January 2007 to the retiring age.

S.D. WHITEFIELD, MA D.PHIL Oxf, Fellow of Pembroke. Conversion from University Lecturer (CUF) in Politics to University Lecturer in Politics. From 1 January 2007 to the retiring age.

^ Return to Contents of this section