Examinations and Boards

Contents of this section:

[Note. An asterisk denotes a reference to a previously published or recurrent entry.]

Return to Contents Page of this issue


LIFE AND ENVIRONMENTAL SCIENCES BOARD

M.Sc. in Biology (Integrative Bioscience)

The approved subjects for which courses will be offered in 2001--2 for the Research in the Biosciences component of the M.Sc. in Biology (Integrative Bioscience) are as follows:

Research in Animal Behaviour
Research in Cell and Development Biology
Research in Ecology and Conservation of Biodiversity
Research in Mathematical Biology
Research in Ornithology

Candidates will be required to submit practical notebooks for all the courses and to show advanced knowledge of three of the approved subjects, by submitting three extended essays on topics approved by the course organisers, in addition to submission of a practical notebook and an extended essay relating to the Techniques in Molecular Biology course.

Return to List of Contents of this section


MATHEMATICAL AND PHYSICAL SCIENCES BOARD

Honour School of Mathematics 2002

The Teaching Committee of the Department of Mathematics has approved the following list of lecture courses for Section c of the Honour School of Mathematics for examination in Trinity Term 2002.

Model Theory
Axiomatic Set Theory
Gödel Incompleteness Theorems
Group Theory
Lie Algebras
Representation Theory
Differentiable Manifolds
Algebraic Topology
Spectral Analysis and Functional Calculus
Analytic Topology
Banach and C*-algebras
Martingales and Stochastic Analysis
Perturbation Methods
Function Spaces for Applications
Mathematics and the Environment
Applied Solid Mechanics
Calculus of Variations
General Relativity
Further Quantum Theory
Quantum Electrodynamics
Complexity and Cryptography
Algebraic Number Theory
Mathematical Genetics
Bayesian Statistics
Pattern Recognition and Expert Systems
Numerical Linear Algebra and Approximation
Finite Element Methods for Partial Differential Equations
Introduction to Continuous Optimization
Lambda Calculus
Domain Theory
Game Semantics

Return to List of Contents of this section


Honour School of Mathematics and Honour School of Mathematical Sciences 2003

The Teaching Committee of the Department of Mathematics has approved the following list of subjects for Paper b10 of the Honour School of Mathematics and the Honour School of Mathematical Sciences for examination in Trinity Term 2003.

Mathematical Ecology and Biology
Non-linear Systems
Communication Theory
Combinatorial Optimisation
Elementary Number Theory
Applied Probability
Stochastic Processes

Return to List of Contents of this section


Honour School of Computer Science: Section II and II(MC) 2003

The following subjects have been approved for the Honour School of Computer Science, Trinity Term 2003.

Section II.1 Further Algorithms and Complexity

Section II.2 Computer Graphics, Splines and Computational Geometry

Section II.3 Intelligent Systems

Section II.4 Object Oriented Programming

Section II.5 Theoretical Computer Science

Topics may vary from year to year and may include Lambda Calculus, Domain Theory, Model Theory, Gödel Incompleteness Theorems, Axiomatic Set Theory.

Synopses of the topics to be offered will be circulated to undergraduates in the Trinity Term preceding the examination.

Options II.3 and II.4 will have one-third practical weight and a two-hour examination. Option II.2 will have one-sixth practical weight and a two-and-a- half-hour examination. Options II.1 and II.5 will have no practicals and a three-hour examination.

Return to List of Contents of this section


Honour School of Mathematics and Computer Science 2003

The subjects approved for Section II(MC) in the Honour School of Mathematics and Computer Science, Trinity Term 2003, will be the same as those for Section II of the Honour School of Computer Science 2003.

Return to List of Contents of this section


M.Sc. in Mathematics and the Foundations of Computer Science 2001–2

The Supervisory Committee has approved the following courses for 2001--2.

Section A

Schedule I

Axiomatic Set Theory
Gödel Incompleteness Theorems
Model Theory
Group Theory
Lie Algebras
Elementary Number Theory
Analytic Topology
Lambda Calculus
Domain Theory

Schedule II

Commutative Algebra
Geometric Group Theory
Representation Theory
Algebraic Number Theory
General Topology

Section B

Schedule I

Applied Probability
Combinatorial Optimisation
Communication Theory
Complexity and Cryptography
Parallel Algorithms

Schedule II

Computational Algebra
Algorithmic Number Theory
Computational Number Theory
Randomised Algorithms
Complexity and Constraints
Game Semantics
Theory of Mobile Processes

Return to List of Contents of this section


M.Sc. in Computer Science 2002

In accordance with the examination regulations for the M.Sc. in Computer Science (Examination Decrees, 2000, p. 764), notice is hereby given that the list of options for examination in 2002 will be:

Schedule A

Computer Architecture
Concurrency
Functional Programming
Mathematics for Software Engineering
Procedural Programming or Formal Program Design I

Schedule B

Distributed Systems
Compilers
Formal Program Design II
Object Oriented Programming I
Object Oriented Programming II
Operating Systems
Parallel Scientific Computation
Software Specification and Design

Return to List of Contents of this section


SUB-FACULTY OF ENGINEERING SCIENCE

Honour School of Engineering Science Part II 2002

Candidates must offer three papers from those listed below. Two papers must be chosen from one of Lists 1, 2, 3, 4, or 5, in which each paper will assume knowledge of material examined in the corresponding Part I paper B1, B2, B3, B4, or B5. The third paper must be chosen from one of the other five Lists.

List 1 Mechanical Engineering

C1A Thermofluids
C1B Mechanical Properties of Materials
C1C Solid Mechanics

List 2 Civil Engineering

C2A Structures and Fluids
C2B Geotechnics

List 3 Electrical Engineering

C3A Opto-electronics
C3B Digital Electronics
C3C Analogue Electronics

List 4 Information Engineering

C4A Control Systems
C4B Information Engineering

List 5 Chemical Engineering

C5A Chemical Processes
C5B Chemical Technology

List 6 (no prerequisite B-paper)

C6A Production Engineering
C6B Engineering Mathematics

Information about content of the various papers is published in the General Scheme of Lectures for Engineering Science.

Return to List of Contents of this section


STANDING COMMITTEE FOR THE HONOUR SCHOOL OF ENGINEERING AND MATERIALS

Honour School of Engineering and Materials Part II 2002

The Standing Committee for the Honour School of Engineering and Materials has approved the following schedule for the written papers in Part II of the Honour School of Engineering and Materials 2002.

(a) Electronic Materials Engineering

EME1. Design and Fabrication: Devices and VLSI

Operation and performance of discrete devices; growth and characterisation of crystals; semiconductor device fabrication and design; VLSI Logic; performance limits and failure analysis of devices.

EME2. Advanced Electrical Materials

Advanced electronic properties of materials; novel electronic materials and devices; superconductivity: materials and devices; structure and electrical properties of defects in crystals; opto-electronic materials.

EME3. Optoelectronics

Fundamentals of optics; opto-electronic components; imaging and display; opto-electronic systems.

(b) Structural Materials Engineering

SME1. Materials Processing

Melt processing; processing of polymers; processing of ceramics; powder processing; welding and joining.

SME2. Advanced Structural Materials

Creep and superplasticity; advanced ceramics; composite materials; polymer molecules, microstructures and mechanical properties; advanced engineering alloys—design and applications.

SME3. Design and Performance

Corrosion and protection; elastic continua; applied elasticity and plasticity; fracture; fatigue; introduction to production engineering.

Return to List of Contents of this section


STANDING COMMITTEE FOR THE HONOUR SCHOOL OF ENGINEERING AND COMPUTING SCIENCE

Honour School of Engineering and Computing Science Part II 2002

The Standing Committee for the Honour School of Engineering and Computing Science has approved the following subjects for examination in Part II of the Honour School of Engineering and Computing Science 2002. Undergraduates may choose up to two papers from this list.

C3A Opto-electronics
C3B Digital Electronics
C3C Analogue Electronics

C4A Control systems
C4B Information engineering

C6B Engineering mathematics Each of the papers in the series C3 and C4 will assume knowledge of the material examined in the corresponding Part I paper, B3 Electrical Engineering, or B4 Information Engineering.

Information about the various papers is published in the General Scheme of Lectures for Engineering Science.

Return to List of Contents of this section


Honour School of Engineering and Computing Science Part II 2003

The Standing Committee for the Honour School of Engineering and Computing Science has approved the following subjects for examination in Part II of the Honour School of Engineering and Computing Science 2003. Undergraduates may choose up to two papers from this list, excepting any paper from ECS3 and ECS5 already offered in Part I.

Section I.1 Formal Program Design (as for Section I.1 of the Honour School of Computer Science)

Section II.2 Computer Graphics, Splines, and Computational Geometry (as for Section II.2 of the Honour School of Computer Science 2003)

Section II.3 Intelligent Systems (as for Section II.3 of the Honour School of Computer Science 2003)

Section II.4 Object Oriented Programming (as for Section II.4 of the Honour School of Computer Science 2003)

ECS3 Compilers and Programming Languages (Honour School of Computer Science Paper I.2)

ECS5 Computer Architecture and Operating Systems (Honour School of Computer Science, Paper I.4)

Return to List of Contents of this section


CHANGES IN REGULATIONS

With the approval of the Educational Policy and Standards Committee of Council, and, where applicable, of the Social Sciences Board, the following changes in regulations made by the Mathematical and Physical Sciences Board and the Board of the Faculty of Law will come into effect on 29 June.

1 Mathematical and Physical Sciences Board

Honour School of Natural Science (Chemistry)

With immediate effect

In Examination Decrees, 2000, p. 424, delete ll. 13--22 and substitute:

`(ii) any other person nominated by the Head of the Sub-department and approved by the Chemistry Academic Committee. A second co-supervisor defined under (i) above must also be nominated and approved. Applications for project approval, including the names of a supervisor and a co-supervisor and a short project summary (not more than 250 words), should be sent by the student to the Chemistry Graduate Studies Committee, c/o Chemistry Sub-faculty Office, New Chemistry Laboratory, South Parks Road, by Friday of the first week of Hilary Full Term preceding the Part II examination. Candidates who are uncertain whether their intended Part II supervision is in category (ii) above should consult their Chemistry Tutor or the Chemistry Sub-faculty Office.'

Return to List of Contents of this section


2 Board of the Faculty of Law

BCL and M.Juris

With effect from 1 October 2001 (for first examination in 2002)

1 In Examination Decrees, 2000, p.945, after l.12 insert `Corporate and Business Taxation;'.

2 Ibid., p. 948, after l. 23 insert:

`7. Corporate and Business Taxation Taxation of income profits and capital gains of sole traders, partnerships and corporations; corporation tax and taxation of distributions; close companies, groups, consortia, reconstructions and mergers; alternative methods of taxing corporations and other businesses; VAT and stamp duty (outline only); aspects of capital gains tax and inheritance tax reliefs relating to business; anti-avoidance legislation. Foreign element: residence and source; double taxation treaties; EC tax harmonisation; international anti-avoidance.'

Return to List of Contents of this section


EXAMINATIONS FOR THE DEGREE OF DOCTOR OF PHILOSOPHY

The examiners appointed by the following divisional boards, faculty boards, and committee give notice of oral examination of their candidates as follows:

Medical Sciences

C. WYKOFF, St Hugh's: `The hypoxia regulated transciptome and its expression in cancer'.
Wellcome Trust Centre for Human Genetics, Thursday, 28 June, 9.30 a.m.
Examiners: S. Bhattacharya, I. Stratford.

Return to List of Contents of this section


Social Sciences

G. HART, St Antony's: `Thomas Jefferson's ideal of the republic in twenty-first-century America'.
Examination Schools, Thursday, 12 July, 11 a.m.
Examiners: M. Philp, J. Gaddis.

Return to List of Contents of this section


Biological Sciences

M. DIXON, Wolfson: `The anaerobic metabolism of Potamogeton pectinatus L, an aquatic monocot with marked tolerance to the prolonged absence of oxygen'.
Department of Plant Sciences, Tuesday, 19 June, 2 p.m.
Examiners: N.J. Kruger, S. Rawsthorne.

Return to List of Contents of this section


Literae Humaniores

R. ARMSTRONG, Balliol: `Cretan woman: Pasiphae, Ariadne, and Phaedra in Latin literature'.
Corpus Christi, Friday, 22 June, 2 p.m.
Examiners: S.J. Harrison, M. Wyke.

R. ATANASSOVA, St John's: `Doctrine, polemic, and literary traditions in some hexameter poems of Prudentius'.
Corpus Christi, Friday, 13 July, 11 a.m.
Examiners: S.J. Harrison, G. Clark.

W. HENRY, Merton: `A commentary on selected Nemean Odes of Pindar'.
Jesus, Wednesday, 20 June, 11.30 a.m.
Examiners: A. D'Angour, J. Diggle.

Return to List of Contents of this section


Mathematical Sciences

E.C.E. SOUSA, St John's: `Finite differences for the convection diffusion equation: on stability and boundary conditions'.
Computing Laboratory, Friday, 6 July, 10 a.m.
Examiners: E. Sli, I. Castro.

Return to List of Contents of this section


Modern History

A. MCDOUGALL, St Antony's: `From Tag X to the Prague Spring: crisis points in the history of the Free German Youth (FDJ), 1952–68'.
St Antony's, Monday, 25 June, 2 p.m.
Examiners: A.J. Nicholls, M. Fulbrook.

E. O'BRIEN, St Hugh's: `The cult of St Edward the Confessor 1066–1399'.
St Catherine's, Monday, 18 June, 2 p.m.
Examiners: G. Rosser, R. Bartlett.

Return to List of Contents of this section


Oriental Studies

A.N. LANE, St Catherine's: ``Abd al-Ghani al-Nabulusi's (1641–1731) commentary on Ibn `Arabi's Fusus al Hikam: an analysis and interpretation'.
Oriental Institute, Monday, 23 July, 2 p.m.
Examiners: G. van Gelder, S. Sviri.

Return to List of Contents of this section


Physical Sciences

R. COX, St Hugh's: `A biomimetic approach to CP-225,917 and CP-263,114'.
Dyson Perrins Laboratory, Friday, 6 July, 2 p.m.
Examiners: M.M. Moloney, R.C. Whitehead.

Return to List of Contents of this section


Theology

I. IRIBARREN, Balliol: `The Trinitarian controversy between Durandus of St Pourcain and the Dominican Order in the early fourteenth century: the limits of theological dissent'.
All Souls, Friday, 22 June, 11.30 a.m.
Examiners: C. Trifogli, J. Marenbon.

D. JONES, Blackfriars: `Death: a good or an evil? A theological enquiry'.
Examination Schools, Wednesday, 4 July, 2 p.m.
Examiners: T. Weinandy, M. Banner.

Return to List of Contents of this section


Committee for Educational Studies

D. LINCOLN, St Antony's: `Investigating constraints on formal education in Senegal, West Africa: two case studies'.
Examination Schools, Wednesday, 27 June, 2 p.m.
Examiners: A. Childs, C. Griffiths.

Return to List of Contents of this section