Examinations and Boards

Contents of this section:

[Note. An asterisk denotes a reference to a previously published or recurrent entry.]

Return to Contents Page of this issue


BOARD OF THE FACULTY OF MATHEMATICAL SCIENCES

Honour School of Mathematics 1999

The Board of the Faculty of Mathematical Sciences has approved the following list of lecture courses for Section c of the Honour School of Mathematics to be examined in Trinity Term 1999 (Examination Decrees, 1997, p. 296, regulation 6(1)(a)). Intuitionism
Model Theory
Axiomatic Set Theory
The Gödel's Incompletess Theorem
Group Theory
Lie Algebras
Representation Theory
Manifolds and Differential Geometry
Algebraic Topology
Functional Analysis
Analytic Topology
C* -algebras
Perturbation Methods
Calculus of Variations
Solid Mechanics
Numerical Linear Algebra and Approximation
Finite Elements for PDEs
Bayesian Statistics
Patterns and Networks
Generalised Linear Models and Survival Analysis
Mathematical Genetics
Stochastic Calculus for Finance
Complexity and Cryptography
Lambda Calculus
Domain Theory
Further Quantum Theory
General Relativity I
Quantum Field Theory
General Relativity II

Return to List of Contents of this section


Honour School of Mathematical Sciences 2000

Subjects for paper B10

The following list of subjects for paper B10 has been approved for examination in 2000. Elementary Number Theory
Mathematical Ecology and Biology
Combinatorial Optimisation
Communication Theory
Nonlinear Systems
Applied Probability

Return to List of Contents of this section


Papers for Section o

The Board of the Faculty of Mathematical Sciences has approved the following papers for examination in Section o of the Honour School of Mathematical Sciences 2000 (see Examination Decrees, 1997, p. 286, regulation 3(f).

o3 Functional Programming and Algorithm Design
o4 Imperative Programming
o8 Philosophy of Mathematics
o9 Astronomy
010 Mathematics and Finance
Part I: Mathematical Models of Financial Derivatives
Part II: Decision Mathematics
o12 Mathematics Education

A complete list will be published during Michaelmas Term 1998.

Return to List of Contents of this section


Honour School of Computation 2000

The following subjects have been approved for the Honour School of Computation, Trinity Term 2000.

1. Section II.1. Compilers and Operating Systems.

2. Section II.2. Computer Graphics, Splines, and Computational Geometry.

3. Section II.3. Parallel Scientific Computation and Parallel Algorithms.

4. Section II.4. Object-oriented programming.

5. Section II.5. Mathematical Foundation of Programming Languages (*topics may vary from year to year and may include Lambda Calculus, Domain Theory, Semantics of Programming Languages, Application-oriented program semantics).

6. Section II.6. Advanced Mathematical Logic (*topics may vary from year to year and may include Proof Theory, Model Theory, Axiomatic Set Theory, and Gödel's Incompleteness Theorems).p Options 1, 2, and 3 will have 1/6 practical weight and a two-and-a-half-hour examination.

Option 4 will have 1/3 practical weight and a two-hour examination.

Options 5 and 6 will have no practicals and a three-hour examination. *Synopses of the topics to be offered will be circulated to undergraduates in the Trinity Term preceding the examination.

Return to List of Contents of this section


Section E

Papers a1, a2, a3, a4, a5, a6, b1, b8, b9, and b10 specified for the Honour School of Mathematical Sciences. All papers will be of three hours' duration except papers b8 and b9 will have a two-and-a-half-hour examination; papers b8 and b9 will contain a practical element, as set out in the Regulations for the Honour School of Mathematical Sciences.

Return to List of Contents of this section


Honour School of Mathematics and Computation 2000

The subjects approved for Section II (MC) in the Honour School of Mathematics and Computation, Trinity Term 2000, will be the same as those for Section II of the Honour School of Computation 2000.

Return to List of Contents of this section


EXAMINATIONS FOR THE DEGREE OF DOCTOR OF PHILOSOPHY

The examiners appointed by the following faculty boards give notice of oral examination of their candidates as follows:

Biological Sciences

C. ADCOCK, Linacre: `Molecular modelling and electrostatic properties of ion channels'.
Laboratory of Molecular Biophysics, Friday, 23 October, 11 a.m.
Examiners: P.J. Goodford, J. Goodfellow.

A.A.F. BOCQUIER, Queen's: `NMR studies of a pair of modules of the gelatin-binding domain of fibronectin'.
Rex Richards Building, Monday, 19 October, 2 p.m.
Examiners: C. Redfield, S.J. Matthews.

R.M. CURRIE, Worcester: `Immunoepidemiology of Trichuris trichiura, T.muris, and Ascaris lumbricoides infections'.
Department of Zoology, Thursday, 29 October, 2 p.m.
Examiners: J. Webster, D. Wakelin.

Return to List of Contents of this section


English Language and Literature

G. LESTAGE, Oriel: `Forces in the development of the British short story, 1930–70: some writers, editors, and periodicals'.
Wolfson, Thursday, 22 October, 10 a.m.
Examiners: J.O. Bayley, J. Batchelor.

Medieval and Modern Languages

J.C.Y. SUK, St Hugh's: `Postcolonial paradoxes in French Antillean writing (1939–89), with special refrence to Maryse Gonde'.
Lady Margaret Hall, Monday, 2 November, 2 p.m.
Examiners: C.J. Davis, C. Britton.

Return to List of Contents of this section


Modern History

P.A. SCHELL, St Antony's: `Teaching children of the revolution: church and state education in Mexico City, 1917–26'.
St Antony's, Friday, 23 October, 11 a.m.
Examiners: A.E. Angell, G.P. Thomson.

Return to List of Contents of this section


Oriental Studies

M. MOSLEM, Wolfson: `Factionalism in the Islamic Republic of Iran, 1989–97'.
St Antony's, Saturday, 17 October, 11 a.m.
Examiners: D. Hopwood, A. Rahnema.

Return to List of Contents of this section


Physical Sciences

P.C. MARAIS, Wolfson: `The segmentation of sparse MR images'.
Department of Engineering Science, Wednesday, 21 October, 10.30 a.m.
Examiners: R.P. Highnam, D. Hawkes.

J.E. PEDERSEN, University: `Fast ions in tokamaks and their measurement by collective Thomson scattering'.
Department of Engineering Science, Monday, 19 October, 10 a.m.
Examiners: J.E. Allen, R.A. Cairns.

Return to List of Contents of this section


Social Studies

D. TSUI, St Antony's: `Chinese military intervention in the Korean War'.
St Antony's, Monday, 16 November, 2.30 p.m.
Examiners: S.Y. Tsang, M. Yahuda.

Return to List of Contents of this section


Theology

C. JOYNES, St Hugh's: `The return of Elijah: an exploration of the character and context of the relationship between Elijah, John the Baptist, and Jesus in the Gospels'.
Examination Schools, Thursday, 10 December, 2 p.m.
Examiners: P.M. Joyce, W. Horbury.

Return to List of Contents of this section