Examinations and Boards

Contents of this section:

[Note. An asterisk denotes a reference to a previously published or recurrent entry.]

Return to Contents Page of this issue


BY-ELECTIONS TO BOARDS OF FACULTIES

In addition to the annual elections to faculty boards held on 3 June, the resignation of the members of faculty boards set out below will necessitate a by-election to be held on Thursday, 15 July.

Nominations in writing by two electors will be received by the Secretary of Faculties, care of the Graduate Studies Office, University Offices, up to 4 p.m. on Tuesday, 22 June, and nominations in writing by six electors up to 4 p.m. on Tuesday, 6 July. There is no special form but, in addition to the signatures of nominators, nominators must state , in block capitals, the name and initials, and college (if no college the department) of (1) each person nominated, and (2) each nominator.
Board Vacancy/vacancies Vice Period from MT 1999
English Language
and Literature:
Ordinary member 1 Professor V. Gillespie 1 year
Literae Humaniores:
(a) Official member 1 Professor Parsons 1 year
(b) Ordinary members 2 Dr D. Fowler, Dr C. Pelling 1 year
Management: 1 Dr P. Johnson 1 year
Physiological Sciences:
Ordinary member 1 Dr E. Gill 1 year
Social Studies:
(a) Official member 1 Professor A. Stepan 1 year
(b) Ordinary member 1 Dr E. Frazer 1 year

Return to List of Contents of this section


BOARD OF THE FACULTY OF MATHEMATICAL SCIENCES AND COMMITTEE ON CONTINUING EDUCATION

M.Sc. in Software Engineering

In accordance with the regulations for these courses, notice is hereby given that the list of Schedule B modules available in the period July 1999 to January 2000 will be:

Object Oriented Programming*
Software Development Management*
Specification and Design
Practical Software Engineering
Software Testing
Functional Programming
Requirements Engineering
Concurrency and Distributed Systems *

Note: The modules `Object Oriented Programming' and `Software Development Management' will be available twice within the specified period.

Return to List of Contents of this section


BOARD OF THE FACULTY OF MEDIEVAL AND MODERN LANGUAGES

Special Subjects in the Honour School of Modern Languages and the related joint honour schools

Candidates intending to offer a Special Subject in the examination in Trinity Term 2001 are advised that the following Special Subjects will not be available in that year:

2164 (R) Language and style in eighteenth- and nineteenth-century Russian Literature

2166 (R) Russian narrative fiction from 1917.

2167 (R) Modern Russian Poetry.

Notice is given that for the examination in Trinity Term 2001, the Modern Languages Board has approved the following Special Subjects to be generally available:

The Russian Literary Language, 1648–1917.

Russian Literature of the twentieth century (1890 to the present day).

Russian Drama of the nineteenth and twentieth centuries.

Return to List of Contents of this section


DEPARTMENT OF ENGINEERING SCIENCE

Honour School of Engineering Science Part II 2000

Candidates must offer three papers from those listed below. Two papers must be chosen from one of Lists 1, 2, 3, 4, or 5, in which each paper will assume knowledge of the material examined in the corresponding Part I paper B1, B2, B3, B4, or B5. The third paper must be chosen from one of the other five Lists.

List 1: Mechanical Engineering

C1A Thermofluids
C1B Mechanical properties of materials
C1C Solid mechanics

List 2: Civil Engineering

C2A Structures and fluids
C2B Geotechnics

List 3: Electrical Engineering

C3A Opto-electronics
C3B Analogue and Digital Electronics

List 4: Information Engineering

C4A Control systems
C4B Information engineering

List 5: Chemical Engineering

C5A Chemical processes
C5B Chemical technology

List 6 (no pre-requisite B-paper)

C6A Production engineering
C6B Engineering mathematics

Information about content of the various papers is published in the General Scheme of Lectures for Engineering Science.

Return to List of Contents of this section


STANDING COMMITTEE FOR THE HONOUR SCHOOL OF ENGINEERING AND COMPUTING SCIENCE

Final Honour School of Engineering and Computing Science Part II 2000

The Standing Committee for the Honour School of Engineering and Computing Science has approved the following subjects for examination in Part II of the Honour School of Engineering and Computing Science 2000. Undergraduates may choose up to two papers from this list.

C3A Opto-electronics
C3B Analogue and Digital Electronics
C4A Control systems
C4B Information engineering
C6A Production engineering
C6B Engineering mathematics

Each of the papers in the series C3 and C4 will assume knowledge of the material examined in the corresponding Part I paper, B3 Electrical Engineering, or B4 Information Engineering.

Information about the various papers is published in the General Scheme of Lectures for Engineering Science.

Return to List of Contents of this section


Final Honour School of Engineering and Computing Science Part II 2001

The Standing Committee for the Honour School of Engineering and Computing Science has approved the following subjects for examination in Part II of the Honour School of Engineering and Computing Science 2001. Undergraduates may choose up to two papers from this list.

Section II.1: Algorithms and Complexity (as for Section II.1 of the Honour School of Computer Science 2001)

Section II.2: Computer Graphics, Splines, and Computational Geometry (as for Section II.2 of the Honour School of Computer Science 2001)

Section II.3: Parallel Scientific Computation and Parallel Algorithms (as for Section II.3 of the Honour School of Computer Science 2001)

Section II.4: Object Oriented Programming (as for Section II.4 of the Honour School of Computer Science 2001)

Return to List of Contents of this section


EXAMINATIONS FOR THE DEGREE OF DOCTOR OF PHILOSOPHY

The examiners appointed by the following faculty boards give notice of oral examination of their candidates as follows:

Biological Sciences

KARO TANAKA, Wadham: `Human-mouse comparative analysis of the CIC-5 gene, a voltage-gated chloride channel implicated in X-linked hereditary nephrolithiasis'.
Department of Biochemistry, Thursday, 24 June, 2 p.m.
Examiners: E.M. Klenova, R.V. Thakker.

Return to List of Contents of this section


Law

E. DOSMUKHAMEDOV, St Antony's: `The legal regulation of foreign direct investment in transitional states: the case of the Republic of Kazakhstan in comparative perspective'.
St Antony's, Monday, 14 June, 2.30 p.m.
Examiners: M.C. Kaser, W.E. Butler.

Return to List of Contents of this section


Literae Humaniores

M. STAMATOPOULOU, Somerville: `Burial customs in Thessaly in the classical and Hellenistic periods'.
Ashmolean Museum, Thursday, 17 June, 2 p.m.
Examiners: J. Boardman, R.A. Tomlinson.

Return to List of Contents of this section


Mathematical Sciences

S. MAXWELL, Brasenose: `O-minimality and model completeness of expansions of the real ordered field'.
Mathematical Institute, Saturday, 26 June, 10 a.m.
Examiners: P.H. Scowcroft, A.J. Macintyre.

M. MORGAN, Jesus: `Reaction problems in stochastic chemistry'.
St John's, Thursday, 24 June, 2 p.m.
Examiners: D.R. Stirzaker, J.T. Kent.

S. WHITEHOUSE, Pembroke: `POD-Galerkin modelling of the Martian atmosphere'.
Mathematical Institute, Monday, 28 June, 2.15 p.m.
Examiners: A.C. Fowler, I.N. James.

Return to List of Contents of this section


Modern History

J. BURKE, Oriel: `Hegel's aesthetics and the end of art: analysis, critique, and reconstruction'.
Department of the History of Art, Tuesday, 15 June, 10.30 a.m.
Examiners: M.J. Kemp, N. Cacinovic.

C. CLOVER, Trinity: `The history of the King's Works in Gascony 1377–1453'.
History Faculty Building, Friday, 25 June, 2.30 p.m.
Examiners: J.L. Watts, M.C.E. Jones.

R.D. HUTCHINS, Magdalen: `British university observatories c.1820–1939: ideals and resources'.
St Hilda's, Tuesday, 15 June, 2.30 p.m.
Examiners: J.H. Howarth, D. Dewhirst.

Return to List of Contents of this section


Oriental Studies

D. COX, St Antony's: `The language of authenticity? Politics, languages, and gender in the Algerian Arabic novel'.
Middle East Centre, Friday, 16 July, 2.30 p.m.
Examiners: J.C. Vatin, S. Zubaida.

Return to List of Contents of this section


Physical Sciences

C. DAVIDSON, Trinity: `Caging with one-parameter grippers'.
Department of Engineering Science, Monday, 21 June, 10.30 a.m.
Examiners: J.M. Brady, R.B. Fisher.

S. GRIMSHAW, Wolfson: `Novel approaches to characterising native and denatured proteins by NMR'.
Corpus Christi, Friday, 2 July, 2 p.m.
Examiners: P.J. Hore, A. Pastore.

Return to List of Contents of this section


Physiological Sciences

R.J. WEBB, Queen's: `Characterisation of P2-receptors on human platelets'.
Department of Pharmacology, Friday, 25 June, 2.30 p.m.
Examiners: A. Galione, S. Heptinstall.

Return to List of Contents of this section


Social Studies

V. CHENSAVASDIJAI, St Antony's: `The effects of financial liberalisation on investment behaviour of Thai manufacturing'.
Examination Schools, Thursday, 8 July, 2.15 p.m.
Examiners: M.D.E. Slater, J. Edwards.

D.P. MYATT, Nuffield: `Co-ordination in games: learning, voting, and attrition'.
Nuffield, Wednesday, 16 June, 10 a.m.
Examiners: K.W.S. Roberts, H.P. Young.

Return to List of Contents of this section