Examinations and Boards

Contents of this section:

[Note. An asterisk denotes a reference to a previously published or recurrent entry.]

Return to Contents Page of this issue


ANNUAL ELECTIONS OF MEMBERS OF BOARDS OF FACULTIES

Board of the Faculty of Clinical Medicine (12 June): Results

UNCONTESTED ELECTION

Official members

1. D.H. BARLOW, MA, Nuffield Professor of Obstetrics and Gynaecology

2. J.I. BELL, DM, Nuffield Professor of Clinical Medicine

3. E.R. MOXON, MA, Action Research Professor of Paediatrics

Ordinary members

1. C. BUNCH, MA, Fellow of Wolfson

2. D.R.M. LINDSELL, MA status, Department of Radiology

3. J.D. YOUNG, MA, Fellow of Worcester

Return to List of Contents of this section


BOARD OF THE FACULTY OF MATHEMATICAL SCIENCES

Honour School of Mathematics 1999

The Board of the Faculty of Mathematical Sciences has approved the following list of lecture courses for Section c of the Honour School of Mathematics to be examined in Trinity Term 1999 (Examination Decrees, 1997, p. 296, regulation 6(1)(a)).

Intuitionism
Model Theory
Axiomatic Set Theory
The Gödel's Incompletess Theorem
Group Theory
Lie Algebras
Representation Theory
Manifolds and Differential Geometry
Algebraic Topology
Functional Analysis
Analytic Topology
C* -algebras
Perturbation Methods
Calculus of Variations
Numerical Linear Algebra and Approximation
Finite Elements for PDEs
Bayesian Statistics
Patterns and Networks
Generalised Linear Models and Survival Analysis
Mathematical Genetics
Stochastic Calculus for Finance
Complexity and Cryptography
Lambda Calculus
Domain Theory
Further Quantum Theory
General Relativity I
Quantum Field Theory
General Relativity II

Return to List of Contents of this section


Honour School of Mathematical Sciences 2000

The following list of subjects for paper B10 has been approved for examination in 2000.

Elementary Number Theory
Mathematical Ecology and Biology
Combinatorial Optimisation
Communication Theory
Nonlinear Systems
Applied Probability

Return to List of Contents of this section


Honour School of Computation 2000

The following subjects have been approved for the Honour School of Computation, Trinity Term 2000.

1. Section II.1. Compilers and Operating Systems.

2. Section II.2. Computer Graphics, Splines, and Computational Geometry.

3. Section II.3. Parallel Scientific Computation and Parallel Algorithms.

4. Section II.4. Object-oriented programming.

5. Section II.5. Mathematical Foundation of Programming Languages (*topics may vary from year to year and may include Lambda Calculus, Domain Theory, Semantics of Programming Languages, Application-oriented program semantics).

6. Section II.6. Advanced Mathematical Logic (*topics may vary from year to year and may include Proof Theory, Model Theory, Axiomatic Set Theory, and Gödel's Incompleteness Theorems).

Options 1, 2, and 3 will have 1/6 practical weight and a two-and-a-half-hour examination.

Option 4 will have 1/3 practical weight and a two-hour examination.

Options 5 and 6 will have no practicals and a three-hour examination. *Synopses of the topics to be offered will be circulated to undergraduates in the Trinity Term preceding the examination.

Return to List of Contents of this section


Section E

Papers a1, a2, a3, a4, a5, a6, b1, b8, b9, and b10 specified for the Honour School of Mathematical Sciences. All papers will be of three hours' duration except papers b8 and b9 will have a two-and-a-half-hour examination; papers b8 and b9 will contain a practical element, as set out in the Regulations for the Honour School of Mathematical Sciences.

Return to List of Contents of this section


Honour School of Mathematics and Computation 2000

The subjects approved for Section II (MC) in the Honour School of Mathematics and Computation, Trinity Term 2000, will be the same as those for Section II of the Honour School of Computation 2000.

Return to List of Contents of this section


DEGREE OF DOCTOR OF DIVINITY

The Board of the Faculty of Theology has granted leave TO G.I. DAVIES, Merton, to supplicate for the Degree of Doctor of Divinity.

A list of the evidence submitted by the candidate is available at the University Offices.

Return to List of Contents of this section


EXAMINATIONS FOR THE DEGREE OF DOCTOR OF PHILOSOPHY

The examiners appointed by the following faculty boards give notice of oral examination of their candidates as follows:

Anthropology and Geography

M. KAWHARU, Exeter: `Kaitiakitanga: dimensions of a customary Maori concept of resource management '.
Pitt Rivers Museum, Friday, 10 July, 2.15 p.m.
Examiners: D.B. Tayler, P. Gathercole.

English Language and Literature

TAKASHI YOSHINAKA, Wadham: `Renaissance eyes: ocular poetics in Sidney, Shakespeare, and Marvell'.
Lincoln, Tuesday, 28 July, 2.30 p.m.
Examiners: P.E. McCullough, J. Roe.

Literae Humaniores

A. BENDLIN, Brasenose: `Social complexity and religion at Rome in the second and first centures bce'.
Examination Schools, Thursday, 30 July, 2.15 p.m.
Examiners: M.D. Goodman, T.P. Wiseman.

G. TSETSKHLADZE, Balliol: `Cultural history of Colchis (sixth to first centuries bc)'.
Ashmolean Museum, Wednesday, 1 July, 2.15 p.m.
Examiners: J.J. Coulton, J.G.F. Hind.

Return to List of Contents of this section


Mathematical Sciences

M. INUANI, Magdalen: `Technology mapping for heterogeneous lut-based field programmable gate arrays'.
Department of Engineering Science, Friday, 17 July, 11 a.m.
Examiners: W.R. Moore, P.Y.K. Cheung.

Medieval and Modern Languages

M.E. TOPPING, Lincoln: `Christian and mythological figures of speech in the works of Marcel Proust'.
Somerville, Saturay, 18 July, 10 a.m.
Examiners: A.J. Tooke, E. Hughes.

Return to List of Contents of this section


Modern History

T. BASTIANICH, Keble: `An illustrious man and his uomini illustri: Francesco di Marco Datini and the decoration of his palace in Prato'.
Magdalen, Wednesday, 15 July, 11 a.m.
Examiners: E. Welch, J.R. Woodhouse.

Return to List of Contents of this section


Oriental Studies

C. BRADY, St Cross: `Targum Lamentations' reading of the Book of Lamentations'.
Oriental Institute, Monday, 29 June, 2.15 p.m.
Examiners: C.T.R. Hayward, A. Samely.

R. KANA'AN, Linacre: `Jaffa and the Waqf of Muhammad Aga Abu Nabbut: a study of the urban history of an east Mediterranean city (1799–1831)'.
Middle East Centre, St Antony's, Wednesday, 1 July, 11 a.m.
Examiners: E.L. Rogan, A. Raymond.

P.G. TINTI, Balliol: `Between two civilisations: history and self-representation of Bangladeshi Buddhism'.
All Souls, Monday, 6 July, 9 a.m.
Examiners: T. Raychaudhuri, M.B. Carrithers.

Return to List of Contents of this section


Physical Sciences

J. DYER, Linacre: `New approaches to functionalised pyrrolidines'.
Dyson Perrins Laboratory, Friday, 24 July, 2 p.m.
Examiners: C.J. Schofield, A. Parsons.

JIAN-QUING ZHOU, Linacre: `Numerical analysis and laboratory test of concrete pipes'.
Department of Engineering Science, Monday, 27 July, 10 a.m.
Examiners: M.S. Williams, C.D.F. Rogers.

Return to List of Contents of this section


Social Studies

R. SURENDER, Nuffield: `Managed competition and the National Health Service: an evaluation of general practice fund-holding'.
Templeton, Wednesday, 5 August, 11 a.m.
Examiners: S.E. Dopson, C. May.

Return to List of Contents of this section


Theology

T. CARTER, Regent's Park: `Beyond the pale: a socio- cultural perspective on the power of sin in Paul's letters'.
Wolfson, Tuesday, 14 July, 10.30 a.m.
Examiners: J. Ashton, P.F. Esler.

Return to List of Contents of this section