Examinations and Boards

Contents of this section:

[Note. An asterisk denotes a reference to a previously published or recurrent entry.]

Return to Contents Page of this issue


BOARD OF THE FACULTY OF MATHEMATICAL SCIENCES

Honour School of Mathematics 1998

The Board of the Faculty of Mathematical Sciences has approved the following list of lecture courses for Section c of the Honour School of Mathematics to be examined in Trinity Term 1998 (Examination Decrees, 1996, p. 300, regulation 6(1)(a)).

Model Theory
Proof Theory
Axiomatic Set Theory
Gödel's Incompletess Theorems

Group Theory
Lie Algebras
Representation Theory

Algebraic Topology
Manifolds and Differential Geometry

Functional Analysis
Analytic Topology
C* Algebras

Techniques in Applied Mathematics
Continuum Models

Numerical Linear Algebra
Finite Elements for Partial Differential Equations

Patterns and Networks
Bayesian Statistics

Complexity and Cryptography
Randomised Algorithms

Domain Theory
Lambda Calculus

Further Quantum Theory
General Relativity I
Quantum Field Theory
General Relativity II

Algebraic Number Theory

Generalised Linear Models and Survival Analysis

Return to List of Contents of this section


Honour School of Mathematical Sciences 1999

The Board of the Faculty of Mathematical Sciences has approved the following paper for examination in Section o of the Honour School of Mathematical Sciences 1999 (see Examination Decrees, 1996, p. 290, regulation 3 (e)).

Paper o12: Mathematics Education

This course is a study of the processes and practices in learning and teaching mathematics and of associated issues. It will be of value to undergraduates in developing their awareness of processes and issues in mathematical learning and understanding beneficial to their own learning of mathematics. It will also serve as an introduction to mathematics education as a discipline, and provide insights for those who are interested to become future teachers of mathematics. The course will have three strands: 1 Doing, thinking, and understanding mathematics: this involves reflection on processes and strategies which are a part of mathematical learning. What is mathematics? will be overtly addressed as will theories of learning and learning difficulties. Links will be made with undergraduates' own learning of mathematics.

2 Teaching mathematics and its relationship to issues in learning: being an able mathematician is not, by itself, sufficient to guarantee being an effective teacher of mathematics, nor an effective unsupported learner of further mathematics. Mathematical pedagogy will be introduced through an analysis of mathematical topics and the needs of learners in coming to understand these topics. We shall draw on research into the learning and teaching of mathematics at all levels.

3 Wider issues in the learning and teaching of mathematics: this strand will explore a range of issues in mathematics education: for example social and cultural issues and the roles of technology.

Outline of topics to be covered: Mathematical Thinking: the nature of mathematics; the process of mathematics; convincing and proving; conjecturing; advanced mathematical thinking.

Mathematical Understanding: mathematics and language; visualisation and imagery; children and number; strategies and errors.

Psychology of Learning Mathematics: relational and instrumental understandings; understanding, learning, and knowing; constructivism.

Research in Mathematics Teaching: teaching styles and interactive strategies; constructions of teaching; assessment.

Sociology of Mathematics Teaching: social constructivism and situated cognition; gender, culture, and social class.

Organisation of Mathematics Teaching and Learning: school curricula; classroom learning.

The examination will consist of a three-hour paper with three essay-type questions each relating to one of the strands of the course. Preparation for two of these questions will be done in advance.

Return to List of Contents of this section


Honour School of Mathematics 1999 and Honour School of Mathematical Sciences 1999

The Board of the Faculty of Mathematical Sciences has approved the following list of lecture courses for paper b(10) of the Honour School of Mathematics and Mathematical Sciences to be examined in Trinity Term 1999 (see Examination Decrees, 1996, pp. 289 and 300, regulation 3(c)).

Elementary Number Theory
Lattice Theory
Mathematical Ecology and Biology
Non-Linear Systems
Communication Theory
Applied Probability
Combinatorial Optimisation

Return to List of Contents of this section


Honour School of Computation 1999

Subjects approved for the Honour School of Computation, Trinity Term 1999.

Section II

1. Section II.1. Compilers and Operating Systems.

2. Section II.2. Computer Graphics, Splines, and Computational Geometry.

3. Section II.3. Parallel Scientific Computation and Parallel Algorithms.

4. Section II.4. Object-oriented programming.

5. Section II.5. Mathematical Foundation of Programming Languages (*topics may vary from year to year and may include Lambda Calculus, Domain Theory, Semantics of Programming Languages, Application-oriented program semantics).

6. Section II.6. Advanced Mathematical Logic (*topics may vary from year to year and may include Proof Theory, Model Theory, Axiomatic Set Theory, and Gödel's Incompleteness Theorems).

Options 1, 2, and 3 will have 1/6 practical weight and a two- and-a-half-hour examination.

Option 4 will have 1/3 practical weight and a two-hour examination.

Options 5 and 6 will have no practicals and a three-hour examination.

*Synopses of the topics to be offered will be circulated to undergraduates in the Trinity Term preceding the examination.

Section E

Papers a1, a2, a3, a4, a5, a6, b1, b8, b9, and b10 specified for the Honour School of Mathematical Sciences. All papers will be of three hours' duration except papers b8 and b9 will be a two- and-a-half-hour examination; papers b8 and b9 will contain a practical element, as set out in the Regulations for the Honour School of Mathematical Sciences.

Return to List of Contents of this section


Honour School of Mathematics and Computation 1999

The subject approved for Section II (MC) in the Honour School of Mathematics and Computation, Trinity Term 1999, will be the same as those for Section II of the Honour School of Computation 1999.

Return to List of Contents of this section


M.Sc. in Geometry, Mathematical Physics, and Analysis

The following additional courses for Schedule 1 have been approved by the Standing Committee for examination in 1998:

Algebraic Topology
Further Quantum Theory
General Relativity I
General Relativity II
Quantum Field Theory

Return to List of Contents of this section


M.Sc. in Mathematics and the Foundations of Computer Science

Section A: Algebra, Logic and General Topology

Schedule I

Model Theory
Group Theory
Lie Algebras
Elementary Number Theory
Lattice Theory
Analytic Topology
Representation Theory

Return to List of Contents of this section


Schedule II

Algebraic Number Theory
General Topology
Gödel's Incompleteness Theorems

Return to List of Contents of this section


Section B: Foundations of Computer Science

Schedule I

Lambda Calculus
Domain Theory
Parallel Algorithms

Schedule II

Game Semantics
Unifying Theories of Computation

Return to List of Contents of this section


Section C: Experimental and Discrete Mathematics

Schedule I

Applied Probability
Complexity and Cryptography
Communication Theory
Combinatorial Optimisation

Schedule II

Randomised Algorithms
Computational Algebra
Computational Number Theory

Return to List of Contents of this section


STANDING COMMITTEE FOR THE HONOUR SCHOOL OF ENGINEERING AND COMPUTING SCIENCE

Final Honour School of Engineering and Computing Science 1999

The Standing Committee for the Honour School of Engineering and Computing Science has approved the following subjects for examination in Part II of the Honour School of Engineering and Computing Science 1999. Undergraduates may choose up to two papers from this list.

Section II.I: Compilers and Operating Systems (as for Section II, Option 1, of the Honour School of Computation 1999)

Section II.2: Computer Graphics, Splines, and Computational Geometry (as for Section II, Option 2, of the Honour School of Computation 1999)

Section II.3: Parallel Scientific Computation and Parallel Algorithms (as for Section II, Option 3, of the Honour School of Computation 1999)

Section II.4: Object Oriented Programming (as for Section II, Option 4, of the Honour School of Computation 1999)

Return to List of Contents of this section


EXAMINATIONS FOR THE DEGREE OF DOCTOR OF PHILOSOPHY

The examiners appointed by the following faculty boards and committee give notice of oral examination of their candidates as follows:

English Language and Literature

M.C. KILBY, Magdalen: `British literary travellers of the thirties: from Auden and Isherwood to Parsnip and Pimpernell'.
St Cross Building, Friday, 31 October, 2.15 p.m.
Examiners: J.L. Fuller, S. Smith.

T.I. MILNES, St Hugh's: `Romantic epistemology: Kant and the paradoxes of creation in English Romantic theory'.
Examination Schools, Wednesday, 19 November, 2 p.m.
Examiners: P. Hamilton, A.D. Nuttall.

Return to List of Contents of this section


Medieval and Modern Languages

E. KOUTRIANOU, St Cross: `The emergence and crystallisation of the poetics of Odysseas Elytis'.
Taylor Institution, Friday, 24 October, 2.15 p.m.
Examiners: C.F. Robinson, D. Tziovas.

Return to List of Contents of this section


Oriental Studies

E. KOLL, St Antony's: `Regional enterprise in modern China: the Da Sheng cotton mills in Nantong, 1895–1926'.
Institute for Chinese Studies, Wednesday, 22 October, 2.30 p.m.
Examiners: R. Brown, C. Henriot.

Return to List of Contents of this section


Physical Sciences

C.A. FEATHERSTON, Exeter: `Buckling of flat plates and cylindrical panels under complex load cases'.
Department of Engineering Science, Monday, 27 October, 2.15 p.m.
Examiners: G.C. Sills, J.G.A. Croll.

B. STEPHENSON, St Edmund Hall: `The tectonic and metamorphic evolution of the main central thrust zone and high Himalaya around the Kishtwar and Kulu windows, north-west India'.
Department of Earth Sciences, Tuesday, 9 December, 10 a.m.
Examiners: J.F. Dewey, P.J. Treloar.

Return to List of Contents of this section


Psychological Studies

L. IRVING-BELL, St Hilda's: `Visuo-spatial neglect in monkeys and human patients'.
Department of Experimental Psychology, Friday, 24 October, 2.15 p.m.
Examiners: R.E. Passingham, A.D. Milner.

Return to List of Contents of this section


Social Studies

R.S.L. BURGESS, Linacre: `Welfare analysis in rural China'.
Nuffield, Friday, 21 November, 11 a.m.
Examiners: A.B. Atkinson, R. Blundell.

Return to List of Contents of this section


Theology

W. ROSE, Pembroke: `Zerubbabel and Zemah: Messianic expectations in the early post-Exilic period'.
Examination Schools, Wednesday, 19 November, 2.15 p.m.
Examiners: J. Barton, R.P. Gordon.

Return to List of Contents of this section


Committee for the School of Management Studies

J.C. WALSH, Templeton: `The market entry decision and success: UK companies in the Republic of Korea and east Asia'.
Templeton, Friday, 24 October, 2 p.m.
Examiners: P. Buckley, K.J. Moore.

Return to List of Contents of this section